DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Čištění koberců - jak vyčistit skvrny

 

Čištění koberců a sedaček

Jak na skvrny

Než vyzkoušíte na koberec nějakou novou metodu čištění, nejprve si její účinky ověřte na malém kousku koberce, který není moc vidět. Všechny metody čištění skvrn je třeba použít brzy po vzniku skvrny.

Čištění koberce pomocí octa - ocet obsahuje kyselinu octovou, která podobně jako každá kyselina, pomáhá odstraňovat skvrny. Pomocí octa můžete čistit například skvrny od vajec, skvrny od piva, skvrny od barev, mastné skvrny.

Čištění koberce pomocí citronu - citron má v případě čištění koberce podobné použití jako ocet. Jeho výhodou ovšem je, že nesmrdí. Naopak - koberec příjemně provoní. Citronovou šťávu můžete, stejně jako ocet, používat v kombinaci se sodou. Pomocí citronu můžete čistit například skvrny od inkoustu, mastné skvrny, skvrny od alkoholu, skvrny od barev.

Jak vyčistit barvu z koberce - odstranění barvy z koberce je dosti obtížné. Do barev je totiž přidávána akrylátová složka, která sice snižuje otěr barev ze stěn, nicméně pokud vám barva kápne na koberec, tak se jí zbavíte jen těžko. Pro čištění bílého koberce můžete vyzkoušet odlakovač na nehty, Loctite 7200, Debonder (ten možno použít i na odstranění sekundového lepidla). Výhodou bílého koberce je, že jej můžete čistit i agresivnějšími čistícími prostředky. Na barevném koberci by mohly tyto prostředky nechat vybělená místa. Vyčistit barevný koberec od barvy je těžší. Zkusit můžete ocet, který obsahuje kyselinu octovou, která by mohla barvu rozpustit. Účinek můžete zesílit přidáním soli. Dále můžete vyzkoušet prášek na praní barevného oblečení.

Jak vyčistit koberec od žvýkačky - klasickým drhnutím žvýkačka z koberce odstranit nepůjde. Žvýkačku můžete zmrazit pomocí ledu nebo ještě lépe pomocí speciálního mrazícího spreje (možno koupit do cca 200 Kč). Zmrzlou žvýkačku z koberce sloupnete a zbytky odrolíte a pak vydrhnete klasickým čistícím prostředkem

Jak vyčistit mastné skvrny - někdy se doporučuje ocet, jindy zase alkohol. Na mastné skvrny platí čištění při vysoké teplotě. Vyzkoušejte proto teplou vodu. Dále můžete vyzkoušet žlučové mýdlo v kombinaci s teplou vodou.

Jak vyčistit skvrny od kakaa - můžete použít studenou vodu, ocet, citronovou šťávu, prací prášek, Vanish na koberce. Dejte pozor, abyste na skvrny od kakaa nedávali teplou vodu. Kakao by se totiž ještě více vpilo do koberce a jeho pigmenty by přilnuly k vláknům koberce. Pak byste je z koberce dostávali velmi těžko a možná by to ani nešlo.

Jak vyčistit skvrny od kečupu - pomocí pracího prášku, Vanishe na koberce, soli a studenou vodou. Jde to docela snadno.

Jak vyčistit skvrny od vína - na to existuje osvědčený postup, který jistě znáte. Na skvrnu na koberci nasypte sůl a nechte ji 10 minut působit, sůl vysajte, skvrnu vydrhněte za použití studené vody, pokud skvrna nezmizela, celý postup znovu zopakujte. Ale pozor sůl může způsobit poškození barev a tak jí předtím vyzkoušejte na navlhčeném místečku koberce, které nejde moc vidět.